Наш слух

Home  /  Наш слух

Слух – це найцінніший дар

Наші вуха являють собою складний орган. Вони можуть сприймати повітряні хвилі й перетворювати їх у «звуки» в нашому мозку, вони контролюють рівновагу, і багато в чому визначають наше ставлення до навколишнього світу. Наша здатність або нездатність – чути впливає майже на всі аспекти нашого життя.

Мета даної статті-допомогти вам зрозуміти природу звуку, дізнатися, як працює вухо, що може викликати втрату слуху і що робити в разі її виникнення.

Природа звуку

Звуки – це повітряні хвилі або коливання, відчутні здоровим вухом.

 Ці коливання характеризуються частотою (висотою) і амплітудою (гучністю). Частота визначається як кількість коливань в секунду і вимірюється в Герцах. Чим більше частота, тим вище звук і навпаки. Прикладом високого звуку є пікколо (мала флейта) або спів птахів. До низьких звуків належать віддалені гуркоти грому або баси в музиці.

Рівень звукового тиску

Рівень звукового тиску виражається в децибелах (дБ). Однак рівень звукового тиску не слід плутати з гучністю. Наприклад, дзвінок будильника буде звучати набагато голосніше, ніж гарчання собаки, навіть якщо обидва звуку мають однаковий рівень звукового тиску. Отже, гучність – суб’єктивна величина і не може бути точно виміряна.

Складні звуки

Різні звуки мають різні характеристики. Прості звуки, такі як чисті тони, – це коливання з однією частотою, в той час як складні звуки, що складаються з коливань на різних частотах. Більшість звуків, які ми кожен день чуємо, є складними. Мова, наприклад, складається з коливань з різним рівнем гучності на різних частотах. Зазвичай діапазон цих частот – від 500 до 3000 Гц.

Як працює вухо

Людське вухо приймає звукові хвилі, перетворює їх в сигнал, що надходять у мозок, де вони аналізуються та інтерпретуються. Можливо, найкращий спосіб пояснити роботу вуха – це описати шлях, який звук проходить через різні частини вуха.

1 – Зовнішнє вухо

Збирає звукові хвилі і направляє їх в слуховий прохід, де вони посилюються завдяки його лійкоподібної форми. Слуховий прохід закінчується барабанною перетинкою.

2 – Середнє вухо

Середнє вухо – це заповнена повітрям камера, пов’язана з назальним і горловим проходами євстахієвої трубою, яка призначена для вирівнювання звукового тиску по обидві сторони від барабанної перетинки. Євстахієва труба зазвичай закривається і відкривається природним чином, коли ви ковтаєте або позіхає.

Звукові хвилі викликають коливання барабанної перетинки, що передаються по ланцюжку прикріплених до неї слухових кісточок. Ці найменші кістки людини називаються молоточок, коваделко і стремінце. Вони механічно пов’язують барабанну перетинку з овальним віконцем внутрішнього вуха.

3 – Внутрішнє вухо

Основна частина заповненого рідиною внутрішнього вуха згорнута спіраллю і тому називається равликом. В равлику знаходяться приблизно 20 000 мікроскопічних сенсорних клітин, сполучених з волокнами слухового нерва і мають закінчення у формі волосків. Різні групи цих волосових клітин реагують на різні частоти коливань. Потрапляючи в равлика, перетворені звукові хвилі викликаю коливання рідини. При цьому волоскові клітини, згинаючись і розгинаючись, породжують нервові електричні імпульси, які надсилаються в мозок. Тут ці імпульси інтерпретуються як значимі звуки.

У 90% випадків втрата слуху відбувається через руйнування волоскових клітин у внутрішньому вусі – внаслідок старіння, хвороби або впливу дуже гучних звуків. Це порушення слуху називається сенсоневральної (або перцептивної) втратою слуху.

Наслідки приглухуватості майже завжди однакові – людині стає важче відрізнити мова в шумі, деякі високі звуки, такі як спів птахів, повністю пропадають, людська мова здається невиразною і доводиться часто перепитувати.

Проблема полягає в тому, що мозок не отримує сигнали, відповідні звуків на різних частотах, необхідні для того, щоб, наприклад, зробити мову зрозумілою. Це трохи нагадує ситуацію, коли на фортепіано видалили всі високо-звучать клавіші і попросили кого-небудь зіграти відому мелодію. Навіть, якщо бракує 6 або 7 клавіш, мелодія стане трудноузнаваемой і буде звучати зовсім неправильно.

Якщо пошкоджені волоскові клітини у внутрішньому вусі, їх вже неможливо відновити. Однак слуховий апарат може значно підвищити вашу здатність чути. Ви також можете запобігти подальше погіршення слуху, уникаючи занадто тривалого впливу гучних звуків і шуму.

Інші види втрати слуху

Кондуктивна втрата слуху

При цьому виді втрати слуху існує непрохідність звукових хвиль у внутрішнє вухо. Це може бути викликано накопиченням сірки в слуховому проході, перфорацією барабанної перетинки, накопиченням рідини в середньому вусі (отосклероз). Кондуктивна втрата слуху, як правило, піддається медичного або хірургічного лікування.

Тиннитус (дзенькіт у вухах)

Деякі люди з втратою слуху сенсоневральної також зауважують постійний дзвін або шипіння у вухах. Це явище називається тиннитус. Природа тиннитуса багатогранна і вимагає додаткової уваги лікарів і лікування.

Що робити при втраті слуху?

Якщо втрата слуху, викликана накопиченням сірки в вушному каналі, то «пробка» може бути легко видалена ЛОР лікарем. Деякі інші види кондуктивної втрати слуху піддаються медичному лікуванню.

З іншого боку, якщо втрата слуху, викликана пошкодженням волоскових клітин у внутрішньому вусі, то вірним рішенням буде використання слухового апарату.

Шлях розвитку слухових апаратів.

Кожен тип втрати слуху індивідуальний і ставить особливі завдання для досягнення найкращого необхідного підсилення.

На щастя, сьогодні слухові апарати пропонують сучасні вирішення цих складних завдань. Цифрові слухові апарати можуть виділяти мовний сигнал і посилювати його при одночасному пригніченні шумовий складової, що значно полегшує розуміння мови в галасливій обстановці і знижують небажані звуки, такі як, наприклад, шум холодильника. Їх також можна налаштувати відповідно до індивідуальної втрати слуху, оскільки частотний діапазон апаратів розділений на кілька частотних каналів, в кожному з яких проводиться незалежна настройка параметрів.

Слухові апарати допоможуть вам отримувати задоволення від навколишнього світу звуків і забезпечать значне поліпшення якості вашого життя.